Venózna trombóza je ochorenie cievneho systému, ktoré v minulosti postihovalo väčšinou staršiu populáciu, ale kvôli sedavému a nezdravému životnému štýlu stále častejšie ohrozuje aj mladších ľudí. Je to spôsobené upchatím ciev krvnými zrazeninami a najčastejšie postihuje nohy a panvu, aj keď sa to môže vyskytnúť aj na rukách. Podľa miesta vzniku rozlišujeme trombózu povrchovú a hlbokú žilovú. Povrchový nastáva vtedy, ak sa povrchové žily upchajú, čo spôsobí akútny lokálny zápal žilových stien a spojivového tkaniva, ktoré ich obklopuje. Toto ochorenie veľmi často prerastá do hlbokej žilovej trombózy, zatváraním dutiny hlbokých žíl a zápalom ich stien.
Oba typy venóznej trombózy spôsobujú nepríjemné pocity, ale samy o sebe nie sú život ohrozujúce. To, čo ich robí nebezpečnými, sú komplikácie, ktoré spôsobujú; patrí medzi ne venózna insuficiencia a život ohrozujúca mozgová alebo pľúcna embólia.Vzorky venóznej trombózy
Príčiny žilovej trombózy môžu byť rôzne. Najčastejšie sa vyskytuje ako dôsledok prirodzeného starnutia, teda zníženia pružnosti ciev a zrážania krvi. Čoraz častejšie je to však aj u mladších ľudí v dôsledku dlhšieho sedenia alebo státia, odpočinku alebo celkovo nehybnosti. Okrem toho môžu byť faktormi genetická predispozícia, problémy, ktoré spôsobujú stagnáciu krvi, niektoré zápalové stavy v tele alebo infekcie. Niekedy sú príčinou chronické ochorenia krvi a ciev, problémy so zrážanlivosťou krvi, poškodenie ciev, prekonaný infarkt alebo trauma, ale aj existencia niektorých zhubných chorôb. Z liekov môže tento problém spôsobiť dlhodobé používanie antikoncepčných piluliek.
Príznaky venóznej trombózy
Príznaky povrchovej a hlbokej trombózy sú trochu odlišné. Povrchový je ľahšie si všimnúť, pretože jeho príznaky sa objavujú rýchlo, niekoľko hodín až deň po upchatí cievy. Prvým príznakom je zhrubnutie žily sprevádzané sčervenaním a citlivosťou postihnutej oblasti, ktoré sa môže zmeniť na bolesť. Veľmi častým príznakom je pocit tepla alebo pálenia v mieste trombózy. Tieto príznaky trvajú až dva týždne, potom zmiznú, pokiaľ nedôjde k sekundárnej infekcii. Infekcia je sprevádzaná symptómami typickými pre túto chorobu, ktorými sú horúčka, zvýšená sedimentácia a veľký počet leukocytov v krvi, čo sa zistí analýzou krvného obrazu.
Hlboká žilová trombóza, na rozdiel od povrchových, sa môže vyskytnúť bez viditeľných symptómov, a preto trvá dlhšie, než sa začne s liečbou. Spôsobuje však aj príznaky, ako je citlivosť na mieste upchatia cievy, ktoré môže byť v rozsahu od mierneho po závažné. Ďalšími bežnými príznakmi sú opuch nôh (alebo rúk, ak sa na nich vyskytla trombóza) a pocit ťažkých svalov, čo tiež vedie k ťažkostiam s chôdzou. Existuje tiež začervenanie, bolesť v nohách a pocit tepla. Môžu byť tiež výrazné povrchové žily a koža môže zmeniť farbu.
Žilová trombóza môže viesť k pľúcnej embólii, ktorá je najčastejšou komplikáciou tohto stavu. Príznaky embólie možno rozpoznať ako rýchly tlkot srdca, nepokoj a studený pot a potom bolesť na hrudníku. Trombóza žíl na nohách je najčastejšou príčinou pľúcnej embólie, a to až v 95% prípadov.
Liečba žilovej trombózy
Žilová trombóza je jedným z chorôb, ktorým je jednoduchšie predchádzať než liečiť. Zdravie žíl je indikátorom zdravia tela a ich choroba môže spôsobiť oveľa vážnejšie zdravotné problémy. Bráni im v tom zdravý životný štýl - zdravá strava a cvičenie, alebo optimálny pomer fyzickej aktivity a odpočinku počas dňa. Ak k tomu dôjde, povrchová venózna trombóza sa lieči symptomaticky.
Opuchy a začervenanie sa znižujú teplými obkladmi a protizápalovými liekmi, ktoré predpisuje lekár. Hlboká žilová trombóza si vyžaduje trochu vážnejšiu liečbu. Pacient je spravidla hospitalizovaný, potom začne antikoagulačnú liečbu. Snaží sa tým predísť vážnejším následkom, ako je napríklad pľúcna embólia.
Neskôr sa odporúča užívať aspirín ako prevenciu, aby sa zabránilo novému ochoreniu. Okrem toho je potrebné upraviť stravu tak, aby sa znížil príjem živočíšnych tukov v tele a zvýšil príjem tukov s omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Pálivú červenú papriku je dobré konzumovať ako korenie, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi a rozmarín, pretože zlepšuje krvný obeh. Čaj zo zázvoru a divého gaštanu zníži zrážanlivosť krvi, cesnakový krvný tlak a cholesterol.
Pôsobenie slamienky (Immortelle)
Na každodenné použitie je dobré použiť prípravky zo slamienky. Slamienka má silný antihematomický účinok [18,30,50,68], vďaka ktorému redukuje krvné zrazeniny a ovplyvňuje ich rozklad. V prípade zápalu ciev zníži opuch, začervenanie a bolesť, pretože má aj protizápalový účinok [10,13,16,18,50]. Immortelle tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi [68] a znižuje krvný tlak pri pravidelnom používaní [68]. Immortelle možno použiť vo forme esenciálneho oleja alebo hydrolátu. Esenciálny olej zo slamienky sa musí zriediť v základnom oleji, olivovom alebo kokosovom oleji a potom pravidelne vtierať na boľavé miesta.
Immortelle hydrolate je pre pokožku jemnejší ako esenciálny olej, preto ho možno aplikovať priamo a vmasírovať do nôh a rúk. Napriek tomu je jeho účinnosť dostatočne silná na dosiahnutie dobrých výsledkov. Hydrolát je úplne prírodný produkt získavaný destiláciou rastlinného materiálu a kondenzáciou vodnej pary, ktorý obsahuje všetky liečivé vlastnosti rastliny. Neobsahuje alkohol ani prísady, takže ho možno používať často, bez nebezpečenstva vedľajších účinkov.
Venózna trombóza nie je nebezpečný stav, ale jej príznaky môžu viesť k vážnym zdravotným stavom. Preto je lepšie reagovať, kým sú príznaky mierne a nevyžadujú hospitalizáciu. Je potrebné zmeniť stravovacie návyky, používať čo najprirodzenejšiu potravu, používať silu prírody.