Vírus menom Herpes

Herpes alebo jednoduchý opar je skupina infekčných chorôb kože a slizníc, s ktorými sa stretol snáď každý z nás aspoň raz v živote.


Čo je herpes?
Málo ľudí si uvedomuje, že herpes nie je len estetický problém, ale je to ochorenie skrývajúce sa v nervovom systéme, ktorý neskôr napadá. Pôvodcami tohto nepríjemného ochorenia sú herpetické vírusy- to sú hlavne herpes simplex 1.typu (nosná sliznica, brada, krk) a 2.typu (genitálny herpes). Existujú však aj rôzne ďalšie ako napríklad Epstein- Barrovej vírus, Cytomegalovírus, Varicella zoster, atď. 
Vírus sa prenáša už v detstve kvapôčkovou infekciou a ostáva v tele pokiaľ nemá podmienky na aktivizáciu, tá prichádza po podráždení. Herpetická vírusy prežívajú v ľudských bunkách aj niekoľko rokov, zbaviť sa herpesu je náročné, nakoľko sa ochorenie recidivuje, teda opakuje a to niekoľkokrát do roka.


Ako sa toto ochorenie prejavuje?
Na mieste, na ktorom sa herpes začína tvoriť, môžeme pozorovať mierny opuch a začervenanie. Typické nepríjemné svrbenie a pálenie. Herpes je známy svojimi malými pľuzgiermi, ktoré sú naplnené priesvitnou tekutinou, tie prasknú, mokvajú a zhnednú. Keď sa vysušia na ich mieste sa vytvorí chrasta, tá do 7-10 dní zmizne bez zanechania jaziev. 


Typy herpesu podľa herpetických vírusov:


Herpes simplex 1. typu
Tento typ je najrozšírenejší a objavuje sa na hornej časti tela. Najčastejšie sú napádane miesta ako pery a ich okolie, nosná sliznica, tvár, brada alebo krk. Prejavuje sa pľuzgiermi, ktoré by mali do dvoch týždňov zmiznúť. Týmto ochorením sa môže človek nakaziť už v detstve.  Pri tomto type si treba dávať pozor, aby sa herpes nedostal z úst orálnym stykom na genitálie partnera. Všetky telesné tekutiny infikovaného človeka obsahuje tento vírus, a tak sa môže dostať ma akékoľvek miesto na tele, pokiaľ je tam otvorená ranka. 


Herpes simplex 2. Typu
Tento vírus spôsobuje genitálny herpes, ktorý sa prejavuje zhlukmi pľuzgierov na genitáliách, konečníku, ale i na ochlpenej časti podbrušia, na zadku, alebo nad krížovou kosťou. Vírus sa do tela väčšinou do tela dostane kvôli porušenej sliznici pri pohlavnom styku. Nákaza je možná aj pri rizikovom orálnom a análnom styku, alebo aj cez dotyky. Infekciu niekedy sprevádzajú bolesti hlavy, svalov, slabosť, pálčivá bolesť pri močení a vyprázdňovaní. Častejšie ním trpia ženy.


Varicella zoster
Je zodpovedný za ochorenie, ktoré väčšina ľudí pozná pod názvom ovčie kiahne. Toto ochorenie sa prejavuje drobnými pľuzgierikmi a po jeho vyliečení vírus prežíva v nervovom tkanive. Pri vhodných podmienkach vyvoláva pásový opar.


Epstein - Barrovej vírus
K ochoreniam spojeným s týmto typom patrí infekčná mononukleóza a nádorové ochorenia - Hodgkinov lymfóm, Burkittov lymfóm. Infekcia prebieha v detstve a nenesie so sebou žiadne príznaky.


Kaposiho vírus
Postihuje ľudí, ktorí majú dlhodobo oslabenú imunitu. Spôsobuje nádor kože.


Roseolovírus
Pôvodca šiestej choroby, ktorá postihuje dojčatá a batoľatá.


Cytomegalovírus
Podobne ako EBV je pôvodcom mononukleózy. Toto ochorenie je menej časté.